Zaštita kože kod beba i dece koja pate od atopijskog dermatitisa
Zdrava i negovana koža treba da bude prioritet svakog od nas, a posebno osetljiva kategorija su bebe i deca. Bebe i deca sa svetlijim tenom često su podložna raznim iritacijama kože, a jedno do njih je i atopijski dermatitis. On predstavlja jednu vrstu ekcema, i dovodi do upaljene kože koja jako svrbi.
Spada u hronična stanja, a može se pojaviti u bilo kom uzrastu. Statistički gledano, skoro 90 % ovog kožnog oboljenja se pojavi kod dece pre nego što ona napune 5 godina života. Ono što je karakteristično za atopijski dermatitis jeste smenjivanje perioda poboljšanja i perioda kada se on pogoršava. Dokazano je da veliki broj dece posle svoje 7. godine uđe u stalnu remisiju, odnosno poboljšanje stanja kože.
Simptomi koji se javljaju
Kada se radi o atopijskom dermatitisu, najčešći simptom jeste veoma jak svrab i koža koja postaje upaljena. Čest pratilac je i crvenilo koje se javlja na koži, ljuspice, perutanje, kao i sitni plikovi koji nakon pucanja ispuštaju tečnost. Koža beba i dece je tada veoma suva, a svrab je neprestano prisutan. Ne preporučuje se češanje iziritirane kože jer je ona tada pogodno tlo za razmnožavanje bakterija.
U principu, češanje donosi trenutno olakšanje, ali nedugo zatim se javlja još gori svrab, i tako u krug. U toku noći, kada bebe ili deca spavaju nesvesno mogu češati kožu i tako pogoršati stanje atopijskog dermatitisa. Može doći i do njegovog rasplamsavanja jer simptomi kod dece nisu konstantno isti. Najčešće se pojavljuje na licu, vratu, ali i pregibima nogu i ruku.
Oprez prilikom izlaganja kože sunčevim zracima
Zaštita kože od sunčevih zraka treba da bude svakodnevna rutina, kako kod odraslih tako i kod beba i dece. Poželjno je da se bebe i deca koja pate od atopijskog dermatitisa mažu emolijentnim mlekom, jer ono jača epidermis, i istovremeno obnavlja kožnu barijeru koja je oštećena. Izbegavajte izlaganje sunčevim zracima u periodu od 11 – 16 časova, odnosno u periodu kada je sunce najjače.
Obavezno namažite kožu kremom sa zaštitnim faktorom, a Bioderma SPF 50 je odlično rešenje kako za decu tako i za odrasle. Bioderma SPF 50 je pogodna i za atopičnu kožu, i pogodna je i za lice kao i za telo, jer stvara zaštitini film na koži, pa je bezdbedno kupanje u moru ali i u bazenu. U formi spreja Bioderma SPF 50 pruža i do 8 sati hidratacije, pa će koža biti nahranjena. Obavezno je da dete nosi kačket ili šešir kao i naočare za sunce, koje imaju UV filter.
Postupak lečenja atopijskog dermatitisa
Cilj lečenja je da se potpuno izleče ili svedu na minimum simptomi infekcije. Ključne stavke u ovom procesu jesu stalna hidratacija, obnova kožne barijere i kontrola upaljene kože. Upala se smanjuje lokalnim tretmanima za negu bebine ili dečije kože, i to obično nakon kupanja, i kada dobro osušite dečiju kožu. Na zahvaćena i inficirana područja kože redovno se nanose kreme i losioni koji imaju duboku moć hidratacije.
U nekim situacijama, lekari će vašem detetu prepisati terapiju kortikosteroidima, koji imaju mogućnost ublažavanja otoka i svraba. Ovo su rešenja koja se primenjuju u krajnjim slučajevima, kada je koža jako inficirana, ali svakako nisu zdrava opcija za lečenje. Postoje i kreme sa inhibitorima, koje imaju dejstvo na imuni sistem, tako što prave blokadu za proizvodnju hemikalije, koja je odgovorna za napad. Postoje i biološki lekovi, kao i fototerapija, kada se koža deteta izlaže određenim i strogo kontrolisanim dozama svetlosti.
Nekoliko praktičnih saveta
Uvek imajte na umu da nokti deteta treba da budu uredni i kratki, kako ono ne povredilo kožu kada se češe, i kako biste izbegli infekciju. Poželjno je da deca nose pamučnu garderobu, nikako sintetičku jer ona izaziva još veći svrab. Gledajte da pokrijete skoro svaki deo kože deteta, ali da odeća ne smeta detetu. Zato se preporučuju lagani pamučni ili laneni materijali, jer ovi materijali dozvoljavaju da koža deteta diše. Prilikom pranja odeće koristite blage deterdžente i nikako ne koristite omekšivač.
Okruženje u kom dete boravi mora biti zdravo, pa se trudite da redovno održavate kuću ili stan čistim, kao i da ih svakodnevno provetravate. Zabranite konzumiranje cigareta u domu i borite se protiv grinja, koje se mogu naći u dušecima, tepisima ali i u zavesama. Kupanje dece se preporučuje, ali da temperatura vode bude oko 30 – 32 stepena, i da kupanje ne traje duže od 10 minuta. Obavezno je korišćenje sredstava za higijenu koja su namenjena atopičnoj koži, i koja ne izazivaju njene iritacije. Preporuka je da ta kozmetika bude prirodna, i sa fiziološkom PH vrednošću.
Скорашњи коментари