Nekoliko korisnih saveta kako da rashladite vašeg ljubimca tokom vrelih dana
Visoke temperature tokom letnjih meseci ne smetaju samo ljudima. Verovali ili ne, sa njima se bore i vaši kućni ljubimci. I dok se ljudi znoje celim telom, psi nemaju tu mogućnost. Naime, oni se znoje samo na šapicama, pa zato i teže podnose letnje dane. Dahtanje im može pomoći da se rashlade na kraće staze, ali priznaćete to nije idealno rešenje. Uostalom, njihovo telo se može pregrejati, pri čemu pas može pretrpeti i toplotni udar.
Toplotnom udaru su psi podložniji u odnosu na mačke. Zato je to jedan od učestalijih zdravstvenih problema koji pogađa naše ljubimce. Toplotni udar ih može pogoditi i ukoliko borave u pregrajnoj prostoriji, te se preporučuje da ih tome ne izlažete.
Simptomi koji ukazuju da je u pitanju toplotni udar:
-pas je uglavnom bezvoljan,
-otežano se kreće ili se ne kreće uopšte,
-ne može da jede i pije vodu,
-javlja se povišena telesna temperatura,
-ima problema sa želucem što rezultira povraćanjem,
-ne reaguje na vaše pozive.
Mi vam s toga donosimo nekoliko korisnih saveta kako da pomognete vašim kućnim ljubimcima tokom vrelih dana.
Kućica u hladu
Ako vaš pas ima kućicu, potrudite se da ona ne bude na suncu, već u hladu. Ukoliko ne možete to da učinite, onda gledajte da što više boravi u vašem domu tokom letnjih dana.
Što više vode
Kao što je voda neophodna svakom čoveku, tako je potrebna i vašem psu. Pored vode za piće, koju uvek treba da ima, valjalo bi da ga kupate mlakom vodom. Hladna i ledena se ne preporučuju. Prilikom kupanja vodite računa da mu voda ne uđe u uši. Vaš pas ne bi trebalo da jede led ili zaleđenu hranu, jer dolazi do negativnih posledica posebno u stomaku i plućima. Dešava se da se vašem psu tokom leta smanji apetit. Manje porcije na nekoliko sati su sasvim dovoljne. Potrudite se da mu pored vode i adekvatna hrana za pse bude dostupna.
Šetnje ujutru i uveče
Iako psi vole da šetaju i uglavnom su pokretu, savetuje se da tokom vrelih dana te šetnje budu posle 17 časova. Veterinari savetuju da šetnje budu ujutru ili uveče. Šetnje po vrelom asfaltu mogu izazvati opekotine na šapama. Ukoliko imate psa sa brahicefaličnom vilicom posebno vodite računa, jer vaš pas znatno teže podnosi ovo vreme, s obzirom na to njegovo dahtanje nije u tolikoj meri efikasno kao kod drugih rasa pasa.
Šišajte ga redovno
Jedan od načina kojim ćete pomoći vašem psu tokom vrelih dana jeste da ga redovno šišate. To ne znači da treba da ga ostavite bez ijedne dlake. Neka uvek bude malo dlake, jer će u suprotnom golo telo biti direktno izloženo suncu, a to je nešto što ne bi trebalo da se desi.
Uključite ventilator ili klimu
Vodite računa kada pas boravi u prostoriji. Ventilatori i klime su poželjni, ali ne bi trebalo da budu direktno upereni u vašeg ljubimca. Razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature bi trebalo da bude u proseku 7 stepeni. Što je veća razlika to su posledice po organizam ljubimca veće.
Скорашњи коментари