Koliko je značajna poljomehanizacija danas?
Značaj poljomehanizacije danas je nemerljiv! Svi smo upoznati s tim kako je poljoprivreda izgledala nekada a kako izgleda danas. U današnje vreme poljoprivredni radovi teško da bi mogli da se zamisle bez poljoprivrednih mašina. Razvoj poljoprivredne proizvodnje kakvu poznajemo danas upravo je rezultat savremene poljoprivredne mehanizacije koja iz dana u dan napreduje i postaje savremenija.
Kontinuirano usavršavanje poljoprivrednih mašina doprinosi razvoju poljoprivrede i samim tim dobijamo najviše moguće rezultate u proizvodnji. Na usavršavanju poljoprivrednih mašina radi se svaki dan zahvaljujući najsavremenijim tehnologijama i vrhunskim stručnjacima.
Podela poljoprivrednih mašina
Poljomehanizaciju delimo u nekoliko grupa. Tako imamo pogonske mašine, priključne, kombinovane i specijalne poljoprivredne mašine. Najpoznatija pogonsko vučna mašina je traktor. Zahvaljujući traktoru mi pokrećemo ili vučemo druge mašine. Priključne mašine koriste se za najrazličitije moguće poljoprivredne radove i njih uglavnom vuku traktori. Tu spadaju plugovi, tanjirače, sejalice, drljače i druge. Kombinovane mašine koriste se takođe za razne operacije i imaju sopstveni pogon. Najpoznatija među njima jeste kombajn. O njoj će kasnije biti više reči. Specijalne mašine služe posebnim poslovima i radovima u poljoprivredi a među njima se izdvajaju berač jabuka, krunjač za kukuruz, sistem za navodnjavanje, prskalica za voće, uređaj za vestačku kišu i druge.
Kombinovana poljoprovredna mašina – kombajn
Žetvu raznih žitarica kao što je grašak, pasulj, uljana repica, soja i druge vršimo upravo zahvaljujući ovoj kombinovanoj poljoprivrednoj mašini, kombajnu. Krenimo od same žetve. Žetva se vrši iz tri dela a to su košenje, vršenje žita i završno odvajanje zrna od slame i pleve, upravo sve te tri faze vrši ova poljoprivredna mašina. Zahvaljujući kombajnu mi danas u odnosu na ranije vršimo žetvu mnogo brže i kvalitetnije. Kada kažemo kvalitet mislimo pre svega na minimiziranje gubitaka i loma zrna ali i njihova visoka čistoća.
Kombajn je jako skup upravo zbog svoje složenosti, veličine i kompleksnosti i samim tim ređe se kupuje nego druge poljoprivredne mašine. Ukoliko odlučite pak da vam je za posao on neophodan ostanite sa nama i pročitajte na šta bi sve trebalo obratiti pažnju prilikom njegove kupovine. Žetva sama po sebi ne može da se radi kad god već za to postoji određeno vreme, zato kombajn mora da vam bude pouzdan. Gledajte da rezervni delovi za kombajn budu dostupni i generalno da ih možete pronaći u roku od 12-24 časa kako ne bi imali materijane gubitke.
Takođe bitno je znati koji tip kombajna bi vam bio potreban. Ukoliko nam treba za žetvu i vršidbu onda potražite standardnu mašinu opremljenu generičkom i zamenljivom kosilicom. Ovo odgovara usevima poput soje, ječma, repice, pirinča i drugih useva sa tankim peteljkama. Ako vam pak treba za kukuruz onda potražite kombajn opremljen posebnim uređajem koji će biti u stanju da odvoji stabljiku od ploda.
Pre nego što se upustite u kupovinu kombajna takođe se raspitajte koliko je rasprostranjena mreža njegovih dilera i svakako njegovi rezervni delovi. Kada ga jednom nabavite jako je bitno njegovo redovno održavanje kako bi otklonili sve potencijalne kvarove.
Скорашњи коментари