Kako dolazi do parodontoze
Da li vam se dešava da prilikom pranja zuba na desnima ugledate krv? Da li osećate neprijatan bol koji često ne možete da opišete a dešava se oko nekog zuba? Da li vam krvare desni čak i pri najmanjim svakodnevnim pokretima, kao što je čačkanje zuba čačkalicom? Da li vam se vremenom povećao razmak između zuba, ili su se sami zubi pomerili unapred kao i u širinu?
Ako ste bar na jedno od ovih pitanja odgovorili pozitivno, potrebno je da odmah zakažete pregled kod svog stomatologa. On će utvrditi da li imate parodontozu, odnosno stanje koje se naziva parodontopatija. Lečenje ovog stanja je uspešnije kada se sa njim krene u ranoj fazi, odnosno kada se rano otkrije. Razara se tkivo oko zuba, što na kraju obično rezultira gubitkom jednog ili više zuba. Bolest se može pojaviti i kod mladih osoba kao i kod starijih, što znači da nema starosne granice, već su svi uzrasti pod rizikom.
Sve faze bolesti
Prva faza je gingivitis, ali postoje pacijenti koji imaju gingivitis ali nikada ne dobiju parodontozu. Gingive se mogu upaliti zbog velike koncentracije bakterija, pa samim tim dolazi do krvarenja kada se zubi peru. Ovo je simptom koji nikako ne treba da zanemarite i ignorišete. Druga faza se naziva blaga faza, jer dolazi do gubitka koštanog tkiva kao i do formiranja parodontalnog džepa.
Treća faza je umerena, i u njoj dolazi do sve većeg gubitka kosti. Parodontalni džepovi su sve dublji, pa dubina iznosi od 4 – 8 mm. Od simptoma mogu se javiti crvenilo, gnoj i krvarenje. Ono što je karakteristično za ovu fazu jeste ako je osoba pušač, svi ovi znakovi se obično zamaskiraju zbog upotrebe duvana. I poslednja faza je uznapredovala faza i u njoj se dešava ogroman gubitak kosti, čak do 80 %. Dolazi do klimanja zuba, a džepovi su duboki i do 12 mm.
Parodontopatija – lečenje laserom
Laser se već dve decenije koristi u stomatološkoj praksi i to gotovo svakodnevno. Kada je u pitanju parodontopatija lečenje se može obavljati uz pomoć lasera. Ali sam laser nije dovoljan kao samostalno sredstvo prilikom sprovođenja terapije, već se pokazao samo kao veoma dobar pomoćnik.
Najveći problem laserske terapije je što laser uništava sve mikroorganizme, pa čak i one koji su dobri za naš organizam. U slučajevima gde postoje veliki parodontalni džepovi može doći do prevelikog upijanja toplote i svetlosti od strane naslaga koje se nalaze unutar njih i nisu vidljive golim okom. Tada, može doći do oštećenja usled toplote, pa je to za pacijenta još veća trauma.
Šta ako je stanje alarmantno?
Kada se radi o teškim slučajevima i ozbiljnim oblicima ove bolesti, pored laserske terapije potrebno je izvršiti određenu hiruršku intervenciju. Ta intervencija podrazumeva podizanje gingiva, odnosno desni, tretman laserom ali i stavljanja veštačke kosti kako bi došlo do regeneracije koštanog tkiva. Sama bolest se može zaustaviti, a kada se radi o obolelim mekim tkivima i kosti nikada ne može doći do poptpunog oporavka i funkcionalnosti, kako je to kod zdravih osoba.
Ako se odrade svi tretmani parodontopatije lečenje će dovesti do toga da se spreči ispadanje zuba koji se klati za čak deceniju ili dve, što je zaista najbolji mogući rezultat. Da bi do ovoga došlo pacijent se mora pridržavati svih saveta stomatologa, ali i dolaziti na redovne kontrole.
Ko najčešće oboleva?
Životni stil pojedinaca direktno može uticati na pojavu ove bolesti. Osobe koje ne peru svoje zube redovno ali ni pravilno u povećanom su riziku od dobijanja ovog stanja. Takođe, osobe koje imaju pojedine hronične bolesti, kao što je dijabetes, često obolevaju, kao i pušači. Sve su ovo rizične kategorije, pa ako se plašite dobijanja bolesti, razmislite o promeni svog životnog stila, i uvođenju zdravijih navika. Kada se bolest ne leči dugo vremena, dolazi do totalnog zapuštanja pacijenta ali to sve može uticati na pojavu nekih drugih bolesti. Može doći do raznih srčanih oboljenja, dijabetesa, kao i do bolesti pluća.
Isto tako, kod trudnica može doći do prevremenog porođaja, a beba na rođenju može imati malu telesnu težinu. Vodite računa o svojoj oralnoj higijeni od ranog detinjstva, jer vam to može doneti pozitivan uticaj na celokupno zdravlje organizma. Naučite pravilnu tehniku pranja zuba, a kontrole kod stomatologa zakazujte na pola godine ili jednom godišnje. Zube četkajte kako sa spoljašnje tako i sa unutrašnje strane, i redovno koristite zubni konac i tečnost za ispiranje usta. Interdentalne četkice su takođe poželjne u dentalnoj higijeni, jer se uz pomoć njih vrši detaljno čišćenje zuba, odnosno svih njegovih delova. Samo na ovaj način ćete izbeći formiranje plaka na zubima, koji može napredovati i dovesti do ove bolesti.
Скорашњи коментари