Priprema zemljišta za narednu sezonu
Dobra priprema osnovni je preduslov za uspeh u svakoj sferi poslovanja, posebno je važna u poljoprivredi. Ova vrsta delatnosti razlikuje se u odnosu na druge po tome što njen ishod u mnogo čemu zavisi i od spoljašnjih okolnosti. Tu se pre svega misli na prirodu i vremenske uslove. Obilne padavine ili odsustvo istih, vetrovi, vlažnost vazduha, sneg, susnežica, inje pomenimo samo neke od njih koje utiču na uspešnost useva. A potom i sam kvalitet zemljišta, njegov položaj koji podjednako utiču na krajnji ishod.
Temeljna priprema za narednu sezonu
Kako bi se sprečila neprijatna iznenađenja treba uraditi temeljnu i detaljnu pripremu zemljišta za narednu sezonu. Na prvom mestu treba srediti sve mašine koje se neophodne u poslu, a potom i obezbediti i adekvatan broj radnika. To međutim nije dovoljno, te je potrebno i uraditi i zimsko oranje, kako bi se kasnije uradila i adekvatna sadnja. Oranje je proces koji se radi nakon košenja i ubiranja plodova. Košenje bi trebalo da se završi pred prvi jesenj mraz, što znači da je novembar mesec kada bi i ova radnja trebalo se završi. Mašina koja se najčešće koristi tokom ove radnje jesu rotacione kosačice.
Zašto je obrada zemljišta važna?
Postoji nekoliko razloga zašto je obrada zemljišta važna. Pored toga što poboljšava fizičko-hemijske osobine same zemlje, obrada utiče na vazduh u zemljištu, važna je i zbog temperature u istom, a i kontroliše zastupljenost vode. Valja pomenuti da se obradom postiže i adekvatan unos biljnih ostataka i đubriva, koji su važni za useve, jer pružaju potrebne minerale.
Prvi korak – oranje
Prvi korak obrade zemljištva koji se čini kako bi se zemlja pripremila za narednu sezonu jeste zapravo oranje koje se obavlja uz pomoć plugova. Tokom vremena plugovi su se razvijali te su se od početnih, primitivnih oblika koje je pokretala ljudska snaga razvijali u naprednije mašine koje sitne i mešaju zemlju. Svakako je pojavom traktora i drugih različitih motornih vozila i sama obrada zemlje olakšana i poboljšana.
Tanjiranje – dodatno poravnanje
Proces koji prati oranje jeste i tanjiranje. To je zapravo dodatno usitnjavanje i ravnanje zemljišta, koje se vrši tanjiračom. Sledeći korak u pripremi zemljišta za narednu sezonu jeste prolećno drljanje koje se obavlja drljačom. U pitanju je oprema koja se takođe koristi za dodatno usitnjavanje tla, ali i uklanjanje useva i koreva.
Poslednji stepenik – setva
Kada se sve gore pomenuto završi zemlja je spremna za setvu. Sejanje zavisi od prirode biljne kulture. Tako se pšenica i ječam seju u oktobru, dok se najveći broj seje u proleće. Tokom setve koriste se sejalice. Njima se seje seme, a ono što je isto važno jeste da se njihovom upotrebom omogućuje najveći mogući prihod.
Svaki pomenuti proces zahteva trud, vreme i redosled koji valja slediti kako bi i sam ishod bio adekvatan. Zato poljoprivreda iziskuje fizički rad, strpljenje, znanje i volju.
Скорашњи коментари