Od dobijene biljke, do prelepog hobija – uzgajanje cveća je pravo uživanje
Sa svešću o tome koliko nam je zelenilo sve važnije u svetu kome prete ozbiljne posledice ako ne povedemo računa o svojoj životnoj sredini, uzgajanje biljaka je nešto što se vratilo na velika vrata, sve je više zatvorenih prostorija koje su ukrašene zelenilom, već je više terasa s proleća koje zašareni razno cveće, sve je više vrtova koji su puni biljaka koje su i korisne i lepo izgledaju. Neka je i stvar pomodne prirode, dobro je što se dosta sadi i što je potražnja za kvalitetnim sadnicama i supstratima sve snažnija.
Uzgajanje cveća – nekada rezervisano za mame i bake, danas sve više mladih to uzima kao hobi
Moguće da spadate u one koji nikada nisu razumeli razmenjivanje pelcera u komšiluku, ili ređanja čitavih nizova ljubičica dobijenih za praznike. Iako se mnogima to čini kao da nikada neće biti predmet njihovog interesovanja, dođe i taj trenutak kada se u kuću ili na terasu ušunja jedna po jedna biljka. I dok ste se okrenuli – nemate više mesta ni mini-kaktus da smestite negde.
Kako je zelenilo u kancelarijama i prostoru koji je minimalistički opremljen sve više poželjno, tako se i kod pripadnika mlađe generacije javila želja da se oprobaju u uzgajanju cveća. Postoje neke “moderne” biljke koje plene pažnju, i to uglavnom zato što nisu zahtevne za uzgajanje. Ipak, od njih se kreće, a onda postaje izazov uzgajati i one nešto zahtevnije. To je trenutak kada se razvija hobi, čija je posledica prelep ambijent.
Za početak vam je potrebna saksija, biljka i zemlja za cveće
Dobili ste ljubičicu kao poklon za osmi mart. Neki bi rekli “tako tipično”, ali biljka je tu, lepuškasta je iako ne želite to da priznate. Uz nju, kao po pravilu ide rečenica “moraš je presaditi” koja dolazi od uglavnom već iskusnog ljubitelja cveća. Na sreću, internet nam nudi instant odgovor i saznajemo šta treba da uradimo – najpre veća saksija, zatim zemlja za cveće, način na koji da je prebacite a da je ne ubijete, i koliko da je zalijete a da je ne udavite.
Nimalo lak zadatak, ali čarolija kreće kad vam to uspe i kada vidite da vam biljka napreduje. Onda kreće druga, treća i ko zna koja saksija. Sa dnevne sobe prelazite na terasu, krećete da se raspitujete šta kojoj biljci najviše odgovara, koja zemlja za cveće je najbolja, čime da je zalivate da je ne napadne bolest i da brzo napreduje. A pred vama se otvara čitav svet sadnje i uzgajanja biljaka.
Onlajn prodaja zemlje za cveće
S proleća nije teško naći zemlju za cveće – ima je skoro svaka bolje snabdevena prodavnica, pijaca se podrazumeva, rasadnici tek. Ali ne možete da zamislite sebe da vučete 20 kilograma supstrata kada dođe na red mnoštvo žardinjera na terasi. U vreme kad se sve prodaje preko interneta, vrši se i onlajn prodaja zemlje za cveće, što mnogo olakšava ceo posao bavljenja biljkama, naročito kada su u pitanju veće količine, kao i period godine kad ih je teško naći u svojoj bližoj okolini.
S druge strane, nije svejedno ni koja je biljka u pitanju, ni kakva je zemlja koja treba da se stavi kao podloga za sveće. Za neke biljke je potrebno i praviti mešavinu sa običnom zemljom, ili pak peskom. Cena supstrata, odnosno zemlje za sveće nije nešto što treba da nam diktira kupovinu, ali svakako ima razlike između one jeftinije i skuplje. Za više detalja pogledajte na linku.
Po čemu se razlikuju supstrati za cveće
Po kvalitetu, najjednostavnije rečeno. A šta određuje kvalitet jednog supstrata? To kolika je količina treseta u njemu (da nema primesa kore i komposta). Zatim, važno je da supstrat bude potpuno sterilan, da ima optimalnu pH vrednost, i da su u njega dodata đubriva sa produženim dejstvom. Na pakovanju je vrlo važno da stoje sve informacije koje su nam potrebne da se uverimo u sastav zemlje.
Naravno, postoje različite vrste supstrata, u zavisnosti od toga da li su za sobne biljke, spoljašnje cveće ili voće i povrće i začinsko bilje. Cena treba da bude odraz kvaliteta, a proizvođač, odnosno uvoznik za koga se odlučimo da bude neko ko ima dugogodišnje iskustvo i pozitivne reference. Supstrati se uglavnom prodaju u pakovanjima od najmanjeg od 5 litara, do najvećeg od 70 litara, ako se govori o maloprodaji. Za veleprodaju cene i marže su nešto što je stvar dogovora sa proizvođačem, a mnogo zavisi i od poručenih količina i načina isporuke.
I dok ste se okrenuli, postali ste pravi stručnjak koji je informisan o mnogim stvarima koje čine da vaše biljke budu napredne i uzgajane na pravi način.
Скорашњи коментари