Kako efikasno koristiti protočne bojler i koje modele birati?
Poslednjih dana se na sve strane može čuti nezadovoljstvo kada su računi za utrošenu električnu energiju u pitanju, žalbe i prigovori, a onoga što uvek treba kada je ova tema u pitanju jesu saveti kako smanjiti potrošnju, kako zaštititi trošenje električne energije, a da se to u stvari ne oseti. Ona standardna pravila jesu da što više koristite period trošenja energije po nižoj, jeftinijoj tarifi, da prebacite rasvetu sa obične na LED, da izbacite sve punjače iz utičnica kada ih ne koristite… Ali, veoma važni saveti dolaze kada su u pitanju bojleri za kupatilo.
Bojleri predstavljaju veće, a često i konstantne potrošače. Ujedno su nezamenljivi uređaji u bilo čije domu, domaćinstvu, poslovanju, pa ih je nekako i nemoguće isključiti na duži vremenski period. Međutim, efikasno korišćenje bojlera može biti ključno za smanjenje računa za električnu energiju i očuvanje resursa. Evo nekoliko saveta kako maksimalno da iskoristite kapacitete bojlera, a da ujedno umanjite troškove mesečnih računa, ali i kako i koji bojleri za kupatilo su dobar izbor.
Prilagođavanje temperature
Jedan od načina za efikasno korišćenje bojlera jeste prilagođavanje temperature vode. Većina bojlera poseduje termostat koji omogućava temperaturu koju je potrebno da u periodu rada bojler dostigne. Postavitte termostat na otprilike dve trećine, a nemojte ga okrenuti maksimalnu temperaturu. Ovo nema potrebe, a samo će povući veću potrošnju. Ujedno vodite računa o temperaturi vode tokom tuširanja. Osim što vrela voda za kupanje nije najzdravija opcija, to će samo iscrpeti veću količinu tople vode iz bojlera, a samim tim će mu kasnije biti potrebno i više vremena da iznova zagreje.
Redovno održavanje
Bojleri za kupatio zahtevaju redovno održavanje, budući da rade skoro pa 24/7. Ovo je ključno i za njihovu efikasnost kada je rad u pitanju. Održavanje podrazumeva ispiranje i čišćenje kazana za vodu kako bi se uklonile sve naslage, takozvani kamenac, koji umanjuje funkcionalnost bojlera i čini da je potrebno više vremena da zagreje vodu. Ujedno proverite grejače, ventile i sevi, te eventualna curenja. Ispravan i čist bojler radi brže i kraće, što znači da troši i manje električne energije.
Kada se bojleri isključuju?
Bojleri za kupatilo su najčešće veliki, pa tako i održavaju temperaturu vode na određenoj temperaturi čak i kada sama voda nije u upotrebi i kada je isključen iz struje. Onda kada znate da nećete biti kod kuće duže, da nikome nije potrebna topla voda duži period, jednostavno isključite bojler i ostavite tako. Ovo je posebno dobro u kupatilima koja imaju adekvatno grejanje, pa se voda u bojleru ne hladi zbog temperature vazduha u prostoru.
Upotreba tajmera
Kod novijih modela bojleri za kupatilo imaju ugređene tajmere koji omogućavaju jednu zanimljivu opciju, a to je postavljanje vremenskog ograničenja. Tajmer ukazuju bojleru kada je potrebno da se uključi i zagreje vodu, poput jutarnjih ili nekih večernjih sati, kada je potrebno više tople vode, a van toga je isključen i u stanju mirovanja, što utiče na umanjenu potrošnju električne energije.
Kako birati bojler za kupatilo?
Bojleri za kupatilo se ne kupuju odakativno, prema preporukama bilo koga, već prema sopstvenim potrebama. Postoji više kriterijuma koju će vam pomoći u samom odabiru, a dva najvažnija su zapremina i model bojlera.
Kada govorimo o zapremini, bojleri za kupatilo du dostupni sa kazanima od 50 do 120 litara. Ono što je prosečno gledanje jeste da je za dvočlanu porodicu dovoljan bojler od 50l, za četvoročlanu od 80l, dok je za višečlane porodica opcija ipak ka onima od 100l ili 120l. Ovo je kada govorimo akumlacionim bojlerima koji uz pomoć grejača greju vodu i ona ostaje duže vremena zagrejana u samom kazanu bojlera. Njihova mana, posebno većih zapremina, jeste što su veliki, ali kada instalacije cevi to dozvoljavaju bojleri se mogu postavljati i horizontalno.
Pored akumulacionih, tu su i protočni bojleri koji ne poseduju kazan koji čuva zagrejanu vodu, već njegov grejač greje vodu u onom momentu kada se tuš baterija otvorili. Ovaj tip bojlera za kupatilo je odličan za manja kupatila, jer su male veličine, a pored toga, vodu zagrejava samo u momentu kada je topla voda i potrebna, što znači da van toga potrošnja električne energije za njegov rad apsolutno ne postoji. U tom smislu, ovi bojleri za kupatilo mogu biti dobra investicija za smanjenje mesečnih troškova. Kada govorimo tome koji odabrati, protočni bojler od 18kW je dovoljan za tročlanu porodicu, dok je za više članova i veće potrebe ipak bolje birati one od 24kw.
efikasno korišćenje bojlera može doneti značajne uštede kada su računi za električnu energiju u pitanju i mogu pomoći u čuvanju i resursa i budžeta. Osim saveta koje smo dolazi za efikasniji rad i samo čuvanje potrošnje, tu su i saveti za odabir modela bojlera, koji i u ovom smislu mogu biti od pomoći, a da ne „zakinete“ sebe uživanja u toplim kupkama i tuširanjima.
Скорашњи коментари