Kako da vratite izgubljeno samopouzdanje?
Sve više se priča o kvalitetu života. Na ovu temu svako ima neku svoju priču, ne postoji jasna definicija pojma kvalitet života. Svako od nas gradi svoj koncept kvaliteta života zasnovan na nekim faktorima subjektivnim ili objektivnim koji život treba da učine boljim. Kvalitet života najviše zavisi od nivoa samopouzdanja i samopoštovanja.
Samopouzdanje i samopoštovanje su deo stava o sebi koji značajno utiče na mentalno zdravlje. Era tehnološkog napretka umesto napredovanja u oblasti mentalnog zdravlja donela je nazadovanje. Tehnološki sve napredniji suočavamo se sa velikim izazovima a nemogućnost njihovog dostizanja sa lakoćom lako poljulja samopouzdanje. Jednom poljuljano samopouzdanje se teško vraća. To je razlog što u ovom trenutku mnogi tragaju za odgovorom na pitanje: Kako povećati samopouzdanje?
Šta je samopouzdanje?
Stav o sopstvenim sposobnostima i veštinama zasnovan na poverenju u sebe i svoje sposobnosti jeste samopouzdanje. Osoba sa samopouzdanjem ima osećaj apsolutne kontrole nad svojim životom. Ona odlično poznaje svoje sposobnosti, veštine i snage ali zna i svoje slabosti i mane i iz tog razloga postavlja ostvarive ciljeve koji se lako rešavaju i tako gradi osećaj apsolutne kontrole nad svojim životom.
Manjak samopouzdanja obično se evidentira kod dece školskog uzrasta i adolescenata koji su pod stalnim pritiskom da se u nečemu dokazuju. Roditelji treba da prepoznaju ukoliko kod njihovog adolescenta dodje do poljuljanog samopouzdanja i da se odmah obrade psihologu i zatraže odgovor na najčašće pitanje roditelja adolescenata: Kako povećati samopouzdanje poljuljano u pubertetu i adolescenciji a kobno za dalji razvoj ličnosti?
Kako se ponašaju osobe niskog samopouzdanja?
Zbog negativne podrške roditelja samopouzdanje se narušava još u detinjstvu pa u zrelijem dobu može da predje i u neka ozbiljnije mentalne komplekse. Kod odraslih osoba krize samopouzdanja prate obično neke snažne emotivne ili materijalne krize, većina se sa tom krizom izbori sama, dok je mnogima potrebna pomoć stručnih lica kako bi podigli samopouzdanje. Nisko samopouzdanje praćeno je samosažaljenjem i nekritičkim opravdanjima za nedostatak želje i volje da se to stanje popravi.
Uglavnom te osobe beže od stvarnosti i traže rešenje na liniji manjeg otpora tako što se predaju prejedanju, alkoholu, opojnim sredstvima ili preteranom pušenju. Problemi se gomilaju dok se ne dodje do granice neizdrživog kada mora da se prelomi: Ili se ide u potpuni moralni, emotivni, psihološki pad ili pokušaj vraćanja samopouzdanja. Ipak, povećanje samopouzdanja zavisi samo od nas i naše volje da sebe motivišemo na aktivnosti do kojih nam je stalo, onda će nam biti bolje.
Podizanje samopouzdanja
Sopstvenu sliku o nama gradi unutrašnji kritičar (savest) koja je kod nekih osoba vrlo aktivana, svesno ili nesvesno se pod njenim uticajem kreira samopouzdanje. Svakog dana i u svakoj prilici ispoljavamo to samopouzdanje, ukoliko je poljuljano zna da dovede do ozbiljnih psiholoških frustracija. Kako povećati samopouzdanje i izbeći ozbiljne psihološke probleme? Jedini način je promena.
Nasledne osobine, tragove negativnog iskustva iz detinjstva se ne mogu promeniti ali značajno može da se utiče na promenu životnih okolnosti, način razmišljanja, postupke i očekivanja. Ta motivacija koja dolazi iznutra je najvažniji pokretač samopouzdanja, medjutim, nije lako stvoriti je. Pozitivni podsticaji iz bliskog okruženja su najbitniji pokretač motivacije, oni mogu snažno da podrže napore u stvaranju te unutrašnje motivacije.
Šta je važno za podizanje samopouzdanja?
Za podizanje samopouzdanja važno je da se za svaku negativnu misao nadju bar dve pozitivne koje će je neutralisati. Svakodnevno je neophodno graditi veru da je naše mišljenje podjednako važno kao i mišljenje drugih. U svakoj prilici morate da branite svoje mišljenje i stavove kako biste izazvali poštovanje drugih. Svoje mišljenje, stavove i argumente iznosite jasno i slobodno, argumentovano i otresito. Izbegavajte pogrbljeni hod i sedeći stav i prestanite da pronalazite nedostatke na svom telu. Uspravni stav jača samopouzdanje.
Kako da povećate samopouzdanje poštujući sebe?
Uporedjivanje sa drugim ljudima je prirodna potreba koja zna da postane preterana a onda je štetna po mentalno zdravlje. Prvi korak u podizanju samopouzdanja je da prestanete da se uporedjujete sa drugima, besmisleno je zato što smo svi jedinstveni na planeti. Umesto uporedjivanja treba da se fokusirate na lične sposobnosti koje su Vam od prirode date.
Ako pokušavate da se prilagodite drugima, samo gubite dragoceno vreme jer nikad nećete učiniti dovoljno dobro da bi neko bio potpuno zadovoljan. Umesto da brinete o mišljenju drugih i prilagodjavate se njima, radite ono što Vas čini srećnim, tako se podiže samopouzdanje.
Dozvolite sebi da pravite greške, zato što na ovom svetu ne postoji savršena jedinka. Greške su dobre, treba da postoje kako biste iz njih učili, rasli i sazrevali. Kad shvatite da je lepota u jednostavnim stvarima onda će sve biti lakše a život lepši i sigurno ćete svakodnevno doživljavati mnogo više radosti.
Скорашњи коментари