Tri najčešće greške kod farbanja površina
Farbanje služi za najbolje dekorisanje površina, ali rezultat nije uvek odličan jer se dešavaju pojedine greške koje su ponovljene i dolaze iz čistog neiskustva.
Boje, lakovi i premazi imaju različitu ulogu, ali moraju biti postavljeni pravilno da bi imali svoju dobru funkciju. Bez toga boja propada brzo, bledi, ljušti se, a površina ostaje izložena i bez prave zaštite.
Koje su to greške kod farbanja površina koje mnogi prave? Kako iz na vreme izbeći? Da li to garantuje bolje izvedene radove, tj. koliki je njihov uticaj na kvalitet urađenog posla?
Nastavite sa čitanjem i odgovore pronađite u nastavku daljeg teksta.
Nepravilna priprema podloge
Prva velika greška koja dovodi do loše izvedenih poslova se zasniva na činjenici da se ne odvoji vreme za pripremu podloge pa to pravi velike posledice na kvalitet izvedenih radova.
Podloga se priprema čišćenjem od svih nečistoća. Neke površine kao drvo ili metal se šmirglaju da se skine stari sloj boja, na nekim površinama se koriste hemijski preparati kao što je aceton ili razređivač, a u nekim slučajevima je dovoljno skinuti masnoću i prljavštinu kao što su zidovi.
Nakon tog koraka se na podlogu često nanose zaštitni premazi koji imaju za cilj da zaštite podlogu pre bojenja, ali i da samu boju kasnije bolje vežu i učine je otpornijom.
Tako će se stvoriti uslovi za drugu fazu, bojenje i doprineti što boljim rezultatima.
Farbare i kupovina boja od neproverenih proizvođača
Jedna od velikih greški nastaje onda kada se kupe nekvalitetne ili ne proverene boje i premazi jer su u nekim situacijama povoljniji od licenciranih proizvođača.
Iako je to slučaj, farbare su najbolja opcija za kupovinu jer je kvalitet materijala neupitan, a rezultati bojenja uvek dobri i provereni.
Nepravilno nanošenje farbe
Neke farbe se nanose četkama, neke u formi spreja, neke valjcima… svaka ima svoje dobre osobine i uputstvo upotrebe.
Ipak, ako se ne vodi računa o tome boja, koliko god da je kvalitetna, farba neće vršiti svoju funkciju jer nije dobro nanesena na površinu.
Nekad je problem u broju slojeva, nekada je diskutabilno kako su se slojevi nanosili…puno je dilema, a rezultat je loš i vidljiv tek onda kada se projekat završi, a farbanje osuši. Zato treba pratiti uputstva koja se dobijaju u farbari.
Neadekvatan alat
I alat čini važnu kariku, a kada se o tome ne vodi računa, greške su neminovne.
Ne samo da je potrebno imati odgovarajući alat, već mora biti i kvalitetan jer samo takav nanosi farbu ravnomerno i svaki proizvod privodi nameni.
Farbare imaju odgovarajuće dodatke, ali i sredstva za zaštitu sebe i prostora od kapanja i prosipanja koji se često događa. Alat ne mora biti skup, ali mora biti kvalitetan da bi naneseni slojevi farbe izgledali odlično.
Ovo su samo neke od tipičnih grešaka koje se mogu dogoditi. Neke su slučajne, neke se događaju usled nemarnosti, ali u svakom slučaju donose loše izvedene radove i loš krajnji rezultat.
Neke od najčešćih greški se mogu izbeći lako i jednostavno ako farbare budu najbolja mesta za kupovinu. Na istom mestu će se dobiti kvalitetan materijal, dodaci, ali i saveti za izbegavanje ovih najčešćih greški. Tako se postiže dobar krajnji rezultat i perfektno urađen posao.
Скорашњи коментари