Ove simptome ne smete ignorisati! Kada je vreme za rektalni pregled?
Bol u stomaku, nelagodnost tokom pražnjenja creva, krv u stolici – često smo skloni da ove simtome povežemo sa stresom, virusom ili prolaznim smetnjama. Ipak, kada govorimo o zdravlju creva, zanemarivanje simptoma može imate ozbiljne posledice. Kao što vodimo računa o zdravlju zuba, očiju, srca i drugih organa, tako moramo voditi računa i o zdravlju creva. Jedna od ključnih metoda prevencije raka debelog creva je rektalni pregled. Ova, jednostavna, ali izuzetno važna procedura, može pomoći pri otkrivanju ozbiljnih problema u ranoj fazi bolesti. Iako mnogi zaziru od ove pretrage, važno je da shvatimo njenu vrednost – ne samo kao dijagnostiku, već i kao prevenciju. A, kao što već svi dobro znamo – prevencija je pola zdravlja.
Šta je rektalni pregled i zašto je važan
Rektalni pregled je jedan od osnovnih postupaka koje proktolozi koriste kako bi procenili stanje donjeg dela digestivnog trakta. Ovo je veoma efikasna metoda, koja podrazumeva pregled rektuma pomoću prsta, pri čemu lekar može osetiti eventualne nepravilnosti poput izraslina, polipa ili drugih atipičnosti.
Upravo zbog same procedure, rektalni pregled za mnoge može predstavljati neprijatnost. Međutim, zarad našeg zdravlja, to moramo prevazići, jer u tome nema ništa ružno, neprimereno ili loše.
Dobar proktolog može veoma brzo detektovati promene koje su naizgled nevidljive, a koje mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme. Važnost ovog pregleda je upravo u ranoj detekciji, jer što se ranije otkriju sumnjive promene, veće su šanse za uspešno izlečenje.
Kada je rektalni pregled neophodan
Preporučuje se da svi muškarci, stariji od 50 godina, redovno idu na pregled kod proktologa, čak i ukoliko nemaju određene smetnje ili simptome. Iako muškarci imaju 50% veće šanse da obole od raka creva nego žene, i ženama se nakon 50 godine savetuje da redovno odlaze na rektalni pregled, te da obrate pažnju na promene – posebno na ozbiljnije simptome kao što je krv u stolici.
U posebnom riziku od raka debelog creva su i osobe sa porodičnom istorijom raka debelog creva ili polipa, kao i oni sa upalnim bolestima creva, poput Kronove bolesti. Kod ljudi sa ovim faktorima rizika obavezan pregled se savetuje minimum na svakih 5 godina. Svakako, ukoliko se primete neki od ključnih simptoma, obavezno se preporučuje rektalni pregled, kao i sve dodatne pretrage u dogovoru sa lekarom.
Redovno praćenje u kombinaciji sa preventivnim pregledima može biti ključ za rano otkrivanje, ali i sprečavanje daljeg razvoja ozbiljnih bolesti.
Simptomi koje nikako ne smete ignorisati
Velika bol tokom pražnjenja creva, uporan zatvor ili dijareja, krv u stolici – sve su to znakovi koje nikako ne smete zanemariti. Ovi simptomi mogu biti pokazatelji različitih stanja, od benignih problema poput hemoroida, do onih životno ugrožavajućih, kao što je rak debelog creva. Upravo zato, svaki od ovih simptoma treba shvatiti ozbiljno, te zakazati rektalni pregled. Iako se slažemo da ne treba paničiti, još više se slažemo da ništa ne treba gurati pod tepih. Neki problemi možda i jesu posledica virusa, stresa ili ishrane, no ukoliko to ne proverite na vreme posle može biti kasno.
Prevencija je ključ dugoročnog zdravlja
Najvažnija stvar koju možete učiniti za svoje zdravlje jeste preventivno delovanje. Niko ne voli odlazak kod lekara, ali to nije opravdanje da čekate da se simptomi pogoršaju i postanu neizdrživi. Redovni rektalni pregledi, kao i kolonoskopije po potrebi, mogu biti efikasan način da ozbiljnije zdravstvene probleme uočite na vreme. Takođe, važno je znati da je rak debelog creva jedan od najčešćih karcinoma na svetu, ali je isto tako važno zanti da rano otkrivanje bolesti značajno povećava šanse za izlečenje. Tome u prilog govori i statistika, jer se pokazalo da se kod 90% pacijenata rak debelog creva uspešno može izlečti ukolko se otkrije u ranoj fazi. Dakle, kada je zdravlje u pitanju, neprijatnosti i ignorisanje ostavite po strani!
Kako još možemo doprineti zdravlju creva
Izbalansirana ishrana je definitivno ključna kada govorimo o pravilnom funkcionisanju i očuvanju zdrave crevne flore. Redovan unos voća i povrća, obezbeđuje vlakna koja su potrebna za izgradnju dobrih bakterija i zaštitu zdravlja creva. Svakako, dobro je jesti meso, a posebno ribu, te unositi i zdrave masti, kao što su jaja i razne vrste semenki. Važno je izbegavati prerađenu i konzerviranu hranu, kad god je to moguće. Potrebno je unositi najmanje dve litre vode dnevno, dok će probiotski proizvodi dodatno doprineti zdravlju creva.
Rektalni pregled nije najprijatniji, ali je on neophodan u očuvanju zdravlja creva, posebno kod muškaraca u srednjim godinama. Ignorisanje simptoma ili odlaganje pregleda može dovesti do ozbiljnih komplikacija. Zato, ne čekajte da problemi postanu neizbežni, već obratite pažnju na svoje telo, pravovremeno reagujte i preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem.
Скорашњи коментари