Neophodni elementi zimske opreme
Zaleđena cesta beli se od navejanog snega. Još uvek nije svanulo, a zajedno sa vama je još stotinu vozača na putu ka poslu. Ujutru ste ustali pola sata ranije kako biste odmrzli stakla na automobilu i očistili prostor oko kola, a grejanje još uvek nije počelo da radi u potpunosti, jer je motor hladan. Zima definitivno vozačima nije omiljeno godišnje doba.
Bez obzira na zimske okolnosti, retko koji vozač će se odreći užitka vožnje. Naravno, u saobraćaju se uvek treba ponašati u skladu sa propisima, kao i u skladu sa datom situacijom. Zimi mnogo puta proklizamo kada se najmanje i nadamo. Moramo da razmišljamo i za druge, jer se neretko desi da drugi učesnici u saobraćaju učine neke nesmotrene korake, koji bi mogli sve skupo da nas koštaju. Jedna od bitnijih stvari jeste da uvek krenete na vreme, da budete sabrani i obzirni prema drugim vozačima. Čak iako vam je ovo ko zna koja zima da vozite, nekima je možda tek prva, i sigurno nisu naviknuti na otežane situacije u saobraćaju.
Osim vaše obazrivosti, da biste tokom čitave zime vozili bez dodatnih problema, potrebno je da imate odgovarajuću zimsku opremu. U odgovarajuću zimsku opremu, pre svega, spadaju zimske gume. One moraju imati dubinu šare minimum 4mm i pod zakonskom obavezom su svi vozači da na svojim vozilima imaju namontirane zimske gume od 1. novembra do 1. aprila. Toleriše se neposedovanje zimskih guma u ovom periodu samo ako se sneg nije zadržao na kolovozu. Međutim, preporučuje se korišćenje zimskih guma čim je temperatura spala do nekih 5 stepeni. Van naseljenog mesta zakom je propisana obaveza posedovanja lanaca, navlaka, mreža i drugih uređaja za povećanje trakcije.
Postoje stvari zbog kojih će vam biti drago što ste ih spakovali u automobil u određenim situacijama. To su, na primer, ćebe, rezervna garderoba, rukavice, voda, punjač za telefon, strugač leda, pa i neke grickalice. Zima je nepredvidiva, pogotovo ako ste se pošli na putovanje i ta teritorija vam nije toliko znana. Ako biste se zaglavili u snegu, ove stvari bi vam znatno olakšale situaciju sve dok ne sačekate pomoć na putu. Naravno, postoje načini da se i sami izvučete iz ovakvih situacija.
Ukoliko ste se zaglavili u snegu, sve što vam je potrebno jeste so ili pesak. So je materijal koji snižava stepen smrzavanja vode ispod 0. Pospite ga oko točkova i samim tim će sneg početi da se topi. Pesak će slično odraditi posao, uz to, na ovaj način podloga oko točkova više nije glatka, već hrapava. Točkovi na neravnoj površini dobijaju veću silu vuče, pa je lakše izvući se iz date situacije i vratiti se u regularni saobraćaj. Ukoliko nemate ove materijale uz sebe, potražite u blizini sasušene grane i njih stavite oko točkova. Ostvariće skoro isti efekat. Samo pazite da na taj način ne izgrebete limariju svog vozila. Karton je definitivno najzahvalnija zamena za so ili pesak. Vrlo lako se postavi i još lakše izvuče automobil iz nezgode.
Naravno, cela situacija se pogoršava ukoliko nemate baš ni jednu od ovih stvari koje bi vas spasile. Nekada je sneg toliko dubok i površina zaleđena da stvaraju utisak da je najbolje da pričekate pomoć na putu. No, iz ovih razloga, bilo bi poželjno da ostavite mesta u gepeku za lopatu. Ne zauzima mnogo prostora, a u takvoj situaciji zasigurno biste bili zahvalni što ste je spakovali. Iako je obavezno nošenje tokom čitave godine, prva pomoć je nešto bez čega ne treba da stupite u saobraćaj, pogotovo zimi.
Čak i kada opremite svoje vozilo svim preporučenim sredstvima, vaša usresređenost na vožnju i obazrivost su ono što će najviše uticati na to da vaša vožnja zimi prođe kao i vožnja u bilo kom drugom periodu godine.
Скорашњи коментари