Kako da se rashladite u tropskim danima
Kako se leto bliži, dolaze i sve topliji dani ali i noći, i poželjno je uneti malo svežine u dom. Bez obzira da li živite u kući ili stanu, nekada paklene vrućine znaju biti mepodnošljive, i ometati nas u nekim svakodnevnim aktivnostima. Još je gore, kada krenemo na spavanje a u sobi nema svežeg vazduha, zato je poželjno pronaći neke načine kako bismo se dodatno rashladili u ovakvim danima.
Znamo da se u normalnim okolnostima telo rashlađuje pojačanim znojenjem, ali kada su ogromne vrućine i poveća se vlažnost vazduha, to jednostavno nije dovoljno, već se moraju pronalaziti dodatni načini za rashlađivanje. Postoje neki prirodni načini za osveženje, ali isto tako nekada se moramo osloniti i na moderne uređaje, koji su sa tom svrhom i napravljeni.
Nemojte bežati od savremenih tehnologija
Iako i dalje izazivaju protivrečna mišljenja, klima uređaji su postali neohodan uređaj u domovima, i to već dugi niz godina. Neki smatraju da je njihovo uključivanje nezdravo, drugi smatraju da je veoma korisno, tako da svako misli onako kako želi i smatra da je za njega najbolje, kada je ovaj uređaj u pitanju. Midea klime su već godinama jedne od najpopularnijih na tržištu, a to dokazuje i njihov kvalitet.
Njihova snaga će vam obezbediti potrebno rashlađenje u tropskim danima, ali i toplotu kada su napolju hladniji dani. Midea klime se proizvode kao standardne ali i kao inverterske, pa svako u skladu sa svojim potrebama, ali i finansijskim mogućnostima može priuštiti neki od brojnih modela. Kada je napolju sparno i sva toplota se uvuče u kuću, Midea klime su spas. Isto tako odlično su rešenje i kada su noći tople, pomažu da se soba rashladi kako bismo se bar malo naspavali, i bili spremni za neke svakodnevne aktivnosti.
Nabavite biljke
Mnogi će se zapitati kako biljka može da rashlađuje. Odgovor leži u tome što sobne biljke oslobađaju kiseonik a upijaju topliji vazduh, kao i vlagu koja se stvara, pa na taj način snižavaju temperaturu u prostorijama. Naravno, postoje biljke koje su pogodne za dom i koje obavljaju ovu jako važnu ulogu. Razni sukulenti su odličan izbor, kao i nadaleko poznata aloe vera. Palme, zamija, razni fikusi, takođe su sjajan izbor, i to iz dva razloga.
Prvi je jer su veoma dekorativne i prelepo ukrašavaju svaki prostor, a drugi je jer im ne treba često zalivanje. Oni potrebnu količinu vode uzimaju iz vazduha, koji dolazi od vlage u prostorijama i na taj način rashlađuju naš dom. Mnoge od njih nisu uopšte zahtevne za gajenje, čak dobro uspevaju i na tamnijim mestima. A bonus je što i njihov položaj može blokirati ulazak svetlosti i tako sprečiti dodatno zagrevanje prostora.
Nisu sve tkanine poželjne
Nameštaj u letnjim mesecima zna biti nepodnošljiv, naročito ugaone garniture, dvosedi, ili trosedi. Zato, ukoliko su oni napravljeni od nekih debljih materijala, prekrijte ih laganijim materijalima, jer ćete na taj način sprečiti emitovanje još veće količine toplote. Pamuk je materijal koji diše, pa osim pamučne garderobe i nameštaj „ obucite “ sa pamučnim prekrivačima, i osetićete koliko su prijatni. Dobar izolator je flanel, ali odličan izbor su i saten ili svila, pogotovo za spavaće sobe.
Posteljina od ovih materijala odlično rashlađuje, a stvara i prelep osećaj na koži. Preporuka je da ako možete nabavite jastuke od heljde za sve ukućane. Ovi jastuci u sebi imaju slobodan protok vazduha, pa ne upijaju toplotu koju vi emitujete dok spavate, a uz to su i zdravi i prijatni za spavanje. Izbacite tepihe, pogotovo one koji su napravljeni od krzna ili vune, jer podižu temperaturu, a i pogodniji su za hladnije dane.
Provetravanje prostorija i ugradnja roletni
Tokom najtoplijeg dela dana, prozore nikako ne otvarajte, ali je provetravanje doma svakako poželjno i zdravo. To činite noću, ili rano ujutru, dok još nisu krenule nesnosne vrućine. Zavese i roletne pomažu u smanjivanju toplote, a birajte ih u svetlijim bojama, jer tako neće upijati toplotu. Trik koji pomaže tokom noći jeste da nakvasite zavese i otvorite prozore, pa će tako i svežina u sobi postati veća.
Ono što je preporučljivo u letnjim mesecima, jeste da smanjite upotrebu svih kuhinjiskih ali i drugih uređaja, i to na minimum. Svi oni proizvode toplotu, a najviše to čine rerna, mašina za pranje veša i sudova, jer ovi uređaji rade na visokim temperaturama. Prilikom kuvanja, poželjno je da vam konstantno bude uključen aspirator, kako bi uklanjao dodatnu vlagu koja se oslobađa tokom procesa kuvanja ili prženja hrane. Svakako, tokom leta hranite se laganijim obrocima, i sezonskim voćem i povrćem, jer ćete i na taj način obezbediti potrebno rashlađenje.
Скорашњи коментари